05.12.2012

SPOTKANIE KIEROWNIKÓW

Dnia 05.12.2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z emerytowanymi nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz kierownikami szkolenia praktycznego. Swoją obecnością zaszczycili nas panowie: Tadeusz Zieliński, Tadeusz Urban oraz Kazimierz Wojtalewicz.

Szanowni Goście przybliżyli nam historię naszej szkoły oraz opowiedzieli, jak wglądało szkolenie praktyczne w naszej placówce kilkadziesiąt lat temu. A oto kilka ciekawostek dotyczących tegoż tematu:

- Kierunki kształcenia, które oferowała nasza szkoła w pierwszych latach swojej działalności to: tkacz, ślusarz i krawiec.

- Kierunki kształcenia, które znajdowały się dawniej w ofercie naszej placówki to między innymi: obuwnik, dziewiarz, tapicer, przetwórstwo owocowo-warzywne.

- Początkowo na terenie szkoły młodzież uczyła się tylko przedmiotów teoretycznych. Praktyki zawodowe odbywały się wyłącznie w zakładach pracy.

- W latach 80-tych nasza szkoła miała 29 oddziałów i liczyła aż 500 uczniów!

- Mieliśmy w tamtych czasach jedną z najlepszych pracowni krawieckich w kraju.

Szanowni Goście opowiedzieli nam też o licznych sukcesach, które w ciągu 60 lat istnienia naszej szkoły odnosili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Absolwenci naszej placówki otwierali własne przedsiębiorstwa, pracowali w dużych i prestiżowych firmach, odnosili sukcesy w sporcie. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 z Bydgoszczy była wiodącą w kraju w kwestii tworzenia i opiniowania programów nauczania.  Nauczyciele byli wielokrotnie odznaczani nagrodami. Panowie pokazali młodzieży medale przyznawane dawniej pedagogom za szczególne osiągnięcia. Była to dla naszych uczniów nowość i żywo zainteresowali taką formą uznania zasług.

Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie, poświęcony nam czas oraz niezwykle interesujące opowieści przybliżające nam historię naszej szanownej Sześćdziesięciolatki.

10.12.2012

SPOTKANIE DYREKTORÓW

Na spotkanie z byłymi dyrektorami szkoły uczniowie ZSZ nr 5 czekali już od dawna. W poniedziałek 10.12.2012r. mieliśmy okazję porozmawiać z dyr. Krystyną Pawłowską– Rymkiewicz, dyr. Józefem Dudką, dyr. Barbarą Doktor, dyr. Jerzym Durzyńskim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania obchodów 60-lecia szkoły. Wspólnie z obecną dyr. Emilią Witczak opowiadali młodzieży jak to dawniej było: skąd pochodzili uczniowie, w jakich zawodach się kształcili i jakie czekały na nich atrakcje podczas nauki szkolnej. Z przyjemnością dowiedzieliśmy się, że obecnie ZSZ nr 5 ma najlepszą lokalizację, i najładniejszy budynek w historii.