ZAKAZ PALENIA

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

Wprowadzenie procedur dotyczących bezpieczeństwa młodzieży w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 Specjalnej w Bydgoszczy, znajduje swoje uzasadnienie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego ucznia objętego opieką naszej placówki. W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu ucznia nauczyciele i pozostały personel szkoły oraz inne osoby świadczące pracę na rzecz placówki są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowienia niniejszego dokumentu.

OBOWIĄZUJĄCE PROCEDURY

JAK ZAPEWNIAMY BEZPIECZEŃSTWO W NASZEJ SZKOLE?

• Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki na zajęciach organizowanych w szkole oraz poza nią.

• Teren szkoły jest ogrodzony i nadzorowany przez firmę ochroniarską.

• Na terenie szkoły zapewnia się właściwe oświetlenie i równą nawierzchnię dróg, przejść i boiska.

• Wszystkie zajęcia prowadzone są pod nadzorem upoważnionej do tego osoby.

• Przerwy międzylekcyjne nadzorowane są przez nauczycieli dyżurujących.

• Na warsztatach szkolnych przy maszynach i urządzeniach technicznych przestrzegane są regulaminy określające zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcje obsługi urządzeń

• Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych zaznajamia się uczniów z zasadami i metodami zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę pracy przy wykonywaniu czynności na stanowisku roboczym.

• W razie wypadku niezwłocznie zapewniamy poszkodowanemu pierwszą pomoc i wzywamy karetkę pogotowia.

• O każdym wypadku zawiadamiamy: rodziców/opiekunów.

• Przeprowadzamy cotygodniową dezynfekcję urządzeń sanitarno –  higienicznych.

• Zauważone uszkodzenia sprzętu niezwłocznie zgłaszamy dyrekcji oraz woźnemu szkoły.

• W szkole przeprowadzamy próbne ewakuacje oraz akcje pt. „ Azyl”

ZA WSZELKIE  ZNISZCZENIA  MIENIA  SZKOLNEGO  ODPOWIEDZIALNOŚĆ  MATERIALNĄ PONOSZĄ  RODZICE BĄDŹ OPIEKUNOWIE !!!

DZIAŁANIA PODEJMOWANE W STOSUNKU DO UCZNIA STWARZAJĄCEGO PROBLEMY WYCHOWAWCZE I ZAGROŻENIE NA TERENIE SZKOŁY

1. Rozmowa ucznia z wychowawcą klasy (rozpoznanie sytuacji).
  2. Poinformowanie o fakcie pedagoga/psychologa szkolnego i Dyrektora Szkoły.
  3. Telefoniczne powiadomienie rodziców/opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji, wezwanie ich do szkoły.
  4. Rozmowa dyscyplinująca z pedagogiem/psychologiem szkolnym.
  5. Nagana wychowawcy klasy w obecności uczniów lub na apelu szkolnym.
  6. Rozmowa dyscyplinująca z przedstawicielami Straży Miejskiej.
  7. Nałożenie mandatu karnego.
  8. Pisemna nagana Dyrektora Szkoły.
  9. Powiadomienie Policji.
  10. Sporządzenie notatki - udokumentowanie zdarzenia.
  11. Skreślenie z listy uczniów.

BEZPIECZEŃSTWO- PRACE UCZNIÓW