



KONTAKTSTATUTREKRUTACJA DO SZKOŁYZAJĘCIA PRAKTYCZNEWYNIKI EGZAMINU ZAWODOWEGOPIKWYKAZ PODRĘCZNIKÓWPROGRAMY I PROJEKTYWEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIADLA UCZNIÓWDLA RODZICÓWDLA NAUCZYCIELIPEDAGOG RADZIBEZPIECZEŃSTWO W SZKOLESAMORZĄD UCZNIOWSKILINKIDEKLARACJA DOSTĘPNOSCIKONTROLA ZARZĄDCZARODOZFŚS





KRYTERIA OCEN Z ZACHOWANIA
PROCEDURA W PRZYPADKU LICZNYCH NIEOBECNOŚCI, SPÓŹNIEŃ I WAGARÓW
- Prowadzenie indywidualnych rozmów wychowawcy klasy z uczniem.
- Stały kontakt z domem rodzinnym ucznia, informowanie o frekwencji (kontakt telefoniczny lub pisemny, zebrania z rodzicami).
- Zobowiązanie rodzica/ opiekuna do informowania szkoły o przyczynie nieobecności dziecka w szkole, jeżeli nieobecność trwa powyżej 1 tygodnia.
- W przypadku nieterminowego usprawiedliwienia nieobecności przez rodziców/opiekunów, wychowawca kontaktuje się telefonicznie lub dokonuje wpisu do specjalnie założonego dzienniczka.
- Wezwanie rodzica do szkoły na konsultacje.
- Objecie ucznia opieką psychologiczno – pedagogiczną (rozmowy mobilizujące, wspierające a także ostrzegawcze z psychologiem lub pedagogiem szkolnym).
- W przypadku dalszej nieobecności ucznia i braku kontaktu z rodzicami/ opiekunami ustalenie terminu wizyty pedagoga/psychologa i wychowawczy klasy w domu rodzinnym ucznia.
- W przypadku dłuższej nieobecności ucznia w szkole wysłanie do rodziców/opiekunów informacji pisemnej o nierealizowaniu obowiązku szkolnego.
- Jeżeli w dalszym ciągu dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego informuje się rodziców, iż istnieje zagrożenie skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.
- Jeżeli zastosowane środki zapobiegawcze nie przyniosą pozytywnych efektów, szkoła kieruje sprawę do Sądu Rodzinnego dla Nieletnich.
Procedury korzystania z telefonów komórkowych i sprzętu elektronicznego na terenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 w Bydgoszczy
Podstawa prawna :
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2007r Nr 35, poz.221 i 222).
Procedura :
- Podczas trwania zajęć szkolnych obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych (aparaty powinny być wyłączone i schowane). Zakaz ten dotyczy również wszelkich zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych organizowanych przez szkołę.
- Uczniowie przynoszą do szkoły telefony komórkowe, odtwarzacze i inny sprzęt elektroniczny na własną odpowiedzialność.
- Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie czy też kradzież sprzętu.
- Telefony komórkowe oraz sprzęty elektroniczne nie mogą być włączone podczas lekcji, można z nich korzystać tylko w czasie przerw.
- Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu (fotografowanie) jest niedopuszczalne, a jedynie możliwe za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej.
- W czasie trwania lekcji nie można korzystać z urządzeń elektronicznych oraz ze słuchawek. Sprzęt powinien być wyłączony i znajdować się w plecaku szkolnym ucznia.
- W przypadku naruszenia powyższych ustaleń nauczyciel ma obowiązek odebrać telefon lub inne urządzenie, a następnie zdeponować je u dyrektora szkoły (po uprzednim jego wyłączeniu). O zaistniałym fakcie nauczyciel informuje wychowawcę klasy, który udziela uczniowi upomnienia i informuje rodziców (opiekunów prawnych).
- Po odbiór telefonu (innego urządzenia) zgłaszają się rodzice (opiekunowie prawni) ucznia. Zostają oni zapoznani z sytuacją i pouczeni o konsekwencjach (w tym konsekwencjach prawnych związanych z naruszeniem prywatności pracowników i uczniów szkoły).
- W przypadku, gdy sytuacja powtarza się po raz kolejny, uczeń ma zakaz przynoszenia telefonu (innego urządzenia) do szkoły.
- Kolejne łamanie zasad skutkuje obniżoną oceną z zachowania lub naganą dyrektora szkoły.
- Wszelkie przejawy permanentnego łamania zasad współżycia społecznego w szkole mogą być traktowane jako objaw demoralizacji i skutkować skierowaniem sprawy do Sądu Rodzinnego.
UCZEŃ NIE MOZE UCZESTNICZYĆ W:
- Przemocy fizycznej - w bójkach (nie wolno szarpać, popychać, potrącać, kopać, opluwać, obrzucać przedmiotami itp., zachęcać do bójek)
- Przemocy psychicznej - groźbach, obelgach, wyzwiskach, nie wolno wyśmiewać się, złośliwie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji, plotkować, wyszydzać, wykluczać z grupy, poniżać i naruszać godność osobistą, dręczyć (także w Internecie oraz za pośrednictwem telefonów komórkowych).
- Przemocy społecznej –nie może uniemożliwiać grupie lub jednostce zrealizowanie jej praw i pozytywnych zadań oraz celów, np. uniemożliwianie przeprowadzenia lekcji, a tym samym pozbawianie innych prawa do nauki i prawidłowych warunków pracy.
NAGRODY I KARY
Za wzorową postawę lub aktywny udział w życiu szkoły i środowisku uczeń może otrzymać następujące nagrody:
- ustną pochwałę wychowawcy klasy na forum klasy,
- ustną pochwałę dyrektora szkoły na forum szkoły,
- list pochwalny skierowany do rodziców,
- nagrodę rzeczową, wyróżnienie na koniec roku szkolnego,
- świadectwo z wyróżnieniem
Za niewłaściwe zachowanie wobec kolegów, nauczycieli bądź innych pracowników szkoły lub świadome niszczenie mienia szkolnego bądź dokumentacji szkolnej uczeń może otrzymać następujące kary:
- upomnienie wychowawcy lub innego nauczyciela,
- wezwanie rodziców na rozmowę z wychowawcą klasy lub pedagogiem szkolnym,
- nagana, upomnienie wobec całej społeczności uczniowskiej przez Dyrektora Szkoły z załączeniem pisemnej formy do akt osobowych ucznia,
- list naganny skierowany do rodziców,
- zawieszenie ucznia w prawach ucznia przez Dyrektora Szkoły (czasowe-najwyżej 14 dni),
- skreślenie z listy uczniów.